Rękojmia za wady rzeczy czy gwarancja – co wybrać?

Ten wybór w niektórych przypadkach może być zaskakująco prosty, ponieważ, bardzo często, do zakupionego produktu nie otrzymujemy żadnej gwarancji (dokumentu gwarancji), ani ze strony sprzedawcy, ani ze strony producenta, ani ze strony żadnego innego podmiotu, a zatem środkiem do dochodzenia naszych praw konsumenckich z tytułu wad rzeczy nam sprzedanej pozostaje wówczas, co do zasady, tylko rękojmia za wady. Wynika to z tego, że udzielanie gwarancji nie jest obowiązkiem sprzedawcy ani producenta.

Co jednak, jeżeli do zakupionego przez nas towaru dołączono gwarancję?

 

Przede wszystkim musisz pamiętać, że w odróżnieniu od przepisów rękojmi, Twoje uprawnienia przewidziane gwarancją mogą się w danym przypadku znacząco różnić. Nie można wykluczyć sytuacji, w których Twoje uprawnienia z gwarancji będą znacznie korzystniejsze, niż te przewidziane standardową, ustawową procedurą rękojmi za wady, ale nie można też wykluczyć sytuacji, w której uprawnienia gwarancyjne będą dla Ciebie mniej lub znacznie mniej korzystne, niż uprawnienia przysługujące Ci z tytułu rękojmi. Niezbędne jest więc, niestety, zapoznanie się, za każdym razem, z dokumentem gwarancji.

A wszystko to wynika z tego, że przepisy rękojmi są sztywno uregulowane w kodeksie cywilnym, zaś treść gwarancji (i wynikające z niej uprawnienia) mogą być dowolnie ustalane przez podmiot udzielający Ci gwarancji, niezależnie od tego, kto nim będzie.

 

Tym samym, przy podejmowaniu decyzji z której opcji dochodzenia naszych praw skorzystać, warto dokonać porównania przede wszystkim następujących elementów:

 1. długości trwania naszej ochrony: w przypadku rękojmi za wady rzeczy jest to maksymalnie 2 lata od daty wydania nam rzeczy, a w przypadku gwarancji termin ten może wynosić znacznie mniej, ale i znacznie więcej (przecież niektóre marki udzielają na swoje produkty gwarancji wieloletniej, a nawet dożywotniej), a w takim razie, niejednokrotnie, po wygaśnięciu uprawnień z rękojmi gwarancja trwająca dłużej niż 2 lata od daty wydania Ci rzeczy będzie od pewnego momentu, co do zasady, już jedyną deską ratunku w zakresie na przykład dochodzenia naprawy czy wymiany rzeczy; jeżeli zaś w dokumencie gwarancji nie wskazano długości ochrony gwarancyjnej, to również wynosi trwa ona przez 2 lata od daty wydania Ci rzeczy;
 2. rodzaju uprawnień; w przypadku rękojmi za wady rzeczy ustawodawca przewidział cztery rozwiązania: usunięcie wady rzeczy, wymiany rzeczy na rzecz wolną od wad, złożenie oświadczenia o obniżeniu ceny albo oświadczenia o odstąpieniu od umowy (w zakresie szczegółów dotyczących tych uprawnień zajrzyj tutaj, natomiast uprawnienia z gwarancji mogą się pokrywać ze wskazanymi uprawnieniami z tytułu rękojmi, ale wcale nie muszą, może ona przewidywać ułatwienia, ale i utrudnienia w dochodzeniu ewentualnych świadczeń, kształtować nasze prawa znacznie szerzej lub znacznie węziej niż przepisy o rękojmi za wady rzeczy.

 

Wniosek: nie możesz podjąć racjonalnej decyzji w sprawie wyboru korzystania z uprawień przysługujących Ci z tytułu rękojmi za wady zakupionej rzeczy czy z gwarancji, bez każdorazowego porównania sobie przepisów rękojmi zagwarantowanych przez ustawodawcę z  postanowieniami gwarancyjnymi przewidzianymi w dokumencie gwarancyjnym przez sprzedawcę lub producenta rzeczy. Treść gwarancji może bowiem stanowić niski ukłon w Twoją stronę ze strony dbającego o swoją renomę i wizerunek sprzedawcy lub producenta, a często może być jedynie chwytem marketingowym oferującym jedynie takie same lub mniej korzystne uprawnienia niż te przewidziane przepisami o rękojmi.

 

Czy można skorzystać z rękojmi po skorzystaniu z uprawnień gwarancyjnych i odwrotnie?

 

Jak najbardziej tak i wynika to właśnie ze swobody, jaką dysponuje producent, czy sprzedawca rzeczy przy konstruowaniu warunków gwarancji. Ustawodawca jasno przewidział, w treści kodeksu cywilnego, że nie musimy dokonywać jednego i wiecznego wyboru którejś z dwóch przysługujących nam opcji dochodzenia praw konsumenckich.

Jednak, jak to zwykle w prawie bywa i od tej zasady może wystąpić wyjątek, choć – jak się zdaje – dosyć oczywisty. Jeżeli bowiem, czy to na mocy przepisów o rękojmi, czy o gwarancji zdecydujemy się od umowy sprzedaży odstąpić, to umowę uważa się za niezawartą, a zatem nie będę nam przysługiwały, co do zasady, już żadne inne roszczenia. Podobna sytuacja może mieć miejsce, jeżeli sprzedawca, przy usuwaniu wady, usunie z produktu plomby założone przez producenta udzielającego gwarancji, co może skutkować – zgodnie z potencjalnie istniejącymi postanowieniami gwarancji – utratą uprawnień z gwarancji dawanej przez producenta. Zatem i w tym przypadku warto dokładnie czytać treść dokumentu gwarancji.

Po dokonaniu porządnej analizy korzyści płynących, w naszym konkretnym przypadku, z jednej i drugiej opcji możesz zdecydować zatem się na wybór skorzystania z uprawnień z jednej lub z drugiej podstawy.

Co więcej, przepisy regulujące omawianą przez nas tematykę są skonstruowane z korzyścią dla konsumenta, czyli Ciebie, do tego stopnia, że jeżeli zdecydujesz się na skorzystanie z uprawnień przysługujących Ci z tytułu gwarancji, czyli mieścisz się w terminie gwarancyjnym, a jednocześnie nie upłynął jeszcze termin dwuletni na stwierdzenie wady z tytułu przepisów o rękojmi za wady, to na czas realizacji Twoich uprawnień z tytułu gwarancji, bieg tego terminu dwuletniego ulega zawieszeniu. 

Przekładając to z języka kodeksu cywilnego na język zrozumiały, korzystając w pierwszej kolejności z gwarancji możesz sobie zagwarantować de facto przedłużenie terminów przewidzianych przepisami o rękojmi, które zaczną biec dalej dopiero od momentu, w którym podmiot, który udzielił Ci gwarancji albo wykonał swoje obowiązki wynikające z dokumentu gwarancji albo odmówił ich wykonania lub upłynął czas na ich wykonanie (zazwyczaj jest to termin 14 dni od dnia w którym dostarczyłeś podmiotowi udzielającemu gwarancji rzecz). To kolejny argument za tym, aby nie obawiać się korzystania z gwarancji o ile tylko warto z niej korzystać oceniając w pierwszej kolejności jej treść i zakres uprawnień jakie nam ona daje.

 

Pamiętaj jednak, że aby skorzystać z zawieszenia biegu terminów przewidzianych przepisami o rękojmi, masz obowiązek poinformowania sprzedawcy o stwierdzeniu wady i o tym, że najpierw będziesz korzystał z uprawnień gwarancyjnych. Dopiero od dnia poinformowania sprzedawcy o tych kwestiach bieg terminów dotyczących rękojmi ulegnie zawieszeniu. Tym samym, dla przedłużenia uprawnień niezbędna jest Twoja dyscyplina i trzymanie ręki na pulsie.

 

Co w sytuacji, jeżeli uprawnienia z rękojmi i z danej nam gwarancji niewiele się różnią?

 

Jeżeli po analizie przepisów regulujących rękojmię za wady rzeczy oraz dokumentu gwarancyjnego dotyczącego zakupionego przez nas towaru dochodzimy do wniosku, że właściwie wychodzi nam to na jedno, należałoby jednak zdecydować się na skorzystanie z uprawnień gwarancyjnych. Dlaczego?

Otóż nie tylko dlatego, że wtedy termin na skorzystanie z przepisów o rękojmi i tak ulegnie nam zawieszeniu (o ile dochowamy wyżej opisanych wymogów). Przede wszystkim, po wcale niedawnej zmianie przepisów dotyczących rękojmi za wady rzeczy, termin dwuletni do stwierdzenia wady na podstawie tych przepisów nie ulega odnowieniu jeżeli rzecz została nam naprawiona lub wymieniona. Tym samym, może i zdążymy naprawiać, czy wymieniać rzecz nawet dwa, czy trzy razy w ciągu tychże dwóch lat, ale ten termin nigdy nie ulegnie wydłużeniu na dalszy okres (chyba, że jego bieg zostanie zawieszony, o czym wspomnieliśmy wyżej).

 

Tymczasem, przy skorzystaniu z przepisów gwarancyjnych, jeżeli producent czy sprzedawca wymieni nam rzecz na nową lub usunie wady, termin gwarancji biegnie na nowo od chwili dostarczenia nam rzeczy wolnej od wad lub zwrócenia rzeczy naprawionej, co znacznie wydłuża Twój czas na ponowną reklamację gwarancyjną.

Wniosek? Nic, tylko korzystać z uprawnień gwarancyjnych o ile są one co najmniej w równym stopniu korzystne, co uprawnienia z tytułu przepisów o rękojmi, zwłaszcza w sytuacji, w której wadę towaru dostrzegliśmy już pod koniec dwuletniego terminu dotyczącego rękojmi, ponieważ nie tylko zawiesimy sobie w ten sposób bieg terminu na skorzystanie z przepisów dotyczących rękojmi, ale – w najlepszym przypadku – uzyskujemy znaczne przedłużenie czasu trwania gwarancji.

 

Pamiętaj też, że możesz uniknąć konieczności osobistego realizowania swoich uprawnień korzystając z usług zgłośreklamacje.pl – z nami odzyskasz 50% wartości reklamowanego przedmiotu bez względu na ostateczne stanowisko sprzedawcy.

Tagi:

Dominik Francica

Napisał:

Dominik Francica
Specjalista ds. Likwidacji Szkód Majątkowych

113 odpowiedzi na “Rękojmia za wady rzeczy czy gwarancja – co wybrać?”

 1. Avatar Michell pisze:

  Hmm is anyone else experiencing problems with the images on this blog loading?

  I’m trying to figure out if its a problem on my end or if it’s the blog.
  Any responses would be greatly appreciated.

  Feel free to surf to my website natural libido pills

 2. Avatar Edith pisze:

  Thank you for your entire work on this website. My niece take interest in setting aside time for investigation and it’s easy to understand why.
  We all learn all concerning the compelling mode you offer useful information by means of
  this web blog and therefore inspire response from
  the others about this area of interest so my princess has
  been learning a lot. Take advantage of the rest of the
  new year. You’re conducting a glorious job.

  My web site – diet tea

 3. Avatar Manuel pisze:

  Greetings! Very helpful advice in this particular post!

  It’s the little changes which will make the most significant changes.
  Thanks a lot for sharing!

  my web page; http://www.meteoritegarden.com

 4. Avatar Wade pisze:

  Thanks for helping out, wonderful information.

  My homepage; hemp seed sprouts

 5. Avatar Genia pisze:

  This design is spectacular! You obviously know how to keep
  a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well,
  almost…HaHa!) Great job. I really loved what
  you had to say, and more than that, how you presented it.

  Too cool!

  Stop by my web-site; Kim

 6. Avatar Eileen pisze:

  It?s hard to come by well-informed people for this topic, but you
  sound like you know what you?re talking about! Thanks

  my site … ckd diet

 7. Avatar Hermelinda pisze:

  I gotta favorite this web site it seems very
  useful very helpful.

  Here is my site: seeds prior

 8. Avatar Kala pisze:

  Great delivery. Solid arguments. Keep up the great work.

  My site :: ketogenic weight loss

 9. Avatar Kali pisze:

  Hello! This is my first visit to your blog!
  We are a team of volunteers and starting a new initiative in a
  community in the same niche. Your blog provided us useful information to work on. You have done a extraordinary job!

  my web blog ketogenic diet for fat l

 10. Avatar Sean pisze:

  hello!,I love your writing very so much!
  share we communicate extra approximately your article on AOL?
  I need an expert on this area to solve my problem.
  Maybe that is you! Taking a look forward to peer you.

  Review my web-site: kids smoking

 11. Avatar Augustina pisze:

  Aw, this was an extremely nice post. Spending some time and actual effort to
  create a very good article? but what can I say? I hesitate a lot and don’t seem to get nearly anything done.

  Look at my page :: ketogenic diet for fat l

 12. Avatar Dewayne pisze:

  great points altogether, you just received a emblem
  new reader. What might you recommend about your post that you just made some days in the past?
  Any sure?

  Here is my website; khoquet.com

 13. Avatar Arletha pisze:

  Appreciate it for all your efforts that you have put in this.
  Very interesting info.

  my blog; http://www.anapapansion.ru

 14. Avatar Doretha pisze:

  Great information. Lucky me I recently found your site by accident (stumbleupon).

  I have saved it for later!

  Also visit my web-site: http://www.fotosombra.com.br

 15. Avatar Klaus pisze:

  Hello.This post was extremely remarkable, especially
  since I was investigating for thoughts on this topic last Friday.

  my homepage :: forum.m2clasic.ro

 16. Avatar Sean pisze:

  Perfect piece of work you have done, this website is really cool with
  great info.

  My webpage; https://casualvalueinvestor.com/forum/index.php?action=profile;u=46474

 17. Avatar Arron pisze:

  I am impressed with this web site, real I am a big fan.

  Review my blog Ignite CBD Oil

 18. Avatar Angelita pisze:

  I like looking through an article that will make men and women think.
  Also, many thanks for permitting me to comment!

  Here is my site; Rapid Fire Keto Reviews

 19. Avatar Moses pisze:

  I think everything composed was actually very logical. However,
  consider this, suppose you were to write a killer post title?
  I mean, I don’t wish to tell you how to run your website, but suppose you added a post
  title that grabbed folk’s attention? I mean Rękojmia czy gwarancja?
  Co wybrać? | ZgłośReklamację.pl is a little vanilla.
  You could look at Yahoo’s front page and see how they write news headlines to get viewers interested.
  You might add a video or a related pic or two to get people
  excited about everything’ve got to say. In my
  opinion, it could bring your website a little livelier.

  Also visit my site – Sparkling Pure CBD

 20. Avatar Alissa pisze:

  What’s up it’s me, I am also visiting this web page on a regular basis, this website is actually good and the viewers are
  actually sharing fastidious thoughts.

  Feel free to surf to my web blog Libido Build

 21. Avatar Samira pisze:

  Simply wish to say your article is as astounding. The clarity on your post is just cool
  and that i can suppose you’re knowledgeable in this subject.
  Well along with your permission allow me to grasp your feed to stay up to date with impending
  post. Thank you 1,000,000 and please carry on the rewarding work.

  Check out my web page: asmr are (bitly.com)

 22. Avatar Del pisze:

  Appreciate this post. Let me try it out.

  Check out my site – Infinuity CBD Review

 23. Avatar Colin pisze:

  Hello! I simply wish to give you a big thumbs up for the great information you have got here
  on this post. I’ll be coming back to your website for more soon.

  My webpage … Maximum Recall Pills

 24. Avatar Monty pisze:

  Thank you for the good writeup. It if truth be told used to be a leisure account it.
  Look advanced to far added agreeable from you!

  However, how could we keep in touch?

  Check out my blog: web hosting and

 25. Avatar Alexandria pisze:

  I do not even understand how I stopped up right here, but I thought this submit was great.
  I do not recognise who you might be however definitely you
  are going to a well-known blogger if you aren’t already. Cheers!

  my blog post … Clifton

 26. Avatar Buck pisze:

  Hello it’s me, I am also visiting this web site on a regular basis, this site
  is really good and the users are genuinely sharing nice thoughts.

  Also visit my blog: fotosombra.com.br

 27. Avatar Mitchell pisze:

  Some truly fantastic work on behalf of the owner of this website, utterly great articles.

  My blog post; Molten Keto Review

 28. Avatar Estela pisze:

  Hello, i think that i saw you visited my website so i
  came to ?return the favor?.I am trying to find things to enhance my web site!I suppose its ok to use a few
  of your ideas!!

  my page :: Vigra Fast Reviews

 29. Avatar Leilani pisze:

  Thank you for your site post. Brown and I have already been saving to get a new book on this subject and your writing has
  made us all to save our money. Your thinking really resolved all our issues.
  In fact, over what we had thought of in advance of the time we ran into your wonderful blog.

  I actually no longer nurture doubts and a troubled mind because you have attended
  to the needs in this article. Thanks

  Feel free to surf to my homepage https://bbs.yunweishidai.com/forum.php?mod=viewthread&tid=1771865

 30. Avatar Norine pisze:

  Very nice info and straight to the point. I am not sure if
  this is in fact the best place to ask but do you guys have any ideea where to employ
  some professional writers? Thx 🙂

  Here is my web-site: comptine.biz

 31. Avatar Miriam pisze:

  I blog quite often and I truly appreciate
  your content. This great article has really peaked my
  interest. I will book mark your blog and keep checking for new information about once a week.

  I subscribed to your Feed too.

  Stop by my web page – Erorectin Male Enhancement Reviews

 32. Avatar Otilia pisze:

  Heya this is kinda of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG
  editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding experience so I
  wanted to get advice from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!

  my webpage; Keto Premium One Shot

 33. Avatar Napoleon pisze:

  My relatives all the time say that I am wasting my time here at web, except I
  know I am getting experience all the time by reading thes good posts.

  Here is my homepage; Cassie

 34. Avatar Duane pisze:

  Fantastic items from you, man. I have remember your stuff previous to and
  you are simply too excellent. I actually like
  what you have bought here, really like what
  you are stating and the best way during which you assert it.
  You’re making it entertaining and you still take care of to keep it
  wise. I cant wait to read far more from you. This is really
  a terrific site.

  my blog post; walnut.ut.ac.ir

 35. Avatar Darcy pisze:

  Very shortly this web page will be famous among all blog
  visitors, due to it’s good articles

  Review my webpage http://www.hltkd.tw/hl4/userinfo.php?uid=39818

 36. Avatar Mellisa pisze:

  I really like your writing style, fantastic information, appreciate it for posting
  :D.

  my site: Gorges De Soleil Cream

 37. Avatar Jonelle pisze:

  Undeniably believe that which you said. Your favorite reason seemed to be
  on the net the simplest thing to be aware of.

  I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they just do not know about.
  You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole
  thing without having side effect , people could take a signal.
  Will probably be back to get more. Thanks

  my site – Premium Shot Keto

 38. Avatar Emilia pisze:

  Wow, fantastic weblog format! How lengthy have you ever been running a blog for?
  you made running a blog look easy. The entire look of your web site is fantastic,
  as smartly as the content![X-N-E-W-L-I-N-S-P-I-N-X]I simply couldn’t depart your web
  site prior to suggesting that I extremely enjoyed the standard info an individual supply for your visitors?

  Is going to be back steadily to investigate cross-check new posts.

  Here is my web blog: ACV Advanced Gummies Review

 39. Avatar Lucie pisze:

  Stunning story there. What occurred after? Thanks!

  Here is my blog; New Flow XL

 40. Avatar Hai pisze:

  Saved as a favorite, I love your web site!

  Also visit my web blog :: Victorina

 41. Avatar Onita pisze:

  Wow! In the end I got a web site from where I be able to truly obtain valuable data concerning my study and knowledge.

  My webpage – Voltzy

 42. Avatar Felicia pisze:

  Awesome! Its in fact amazing piece of writing,
  I have got much clear idea regarding from this article.

  my blog post :: https://www.mielirohto.fi/kuivan-ihon-hoito-kasvot

 43. Avatar Kris pisze:

  You really make it seem so easy with your presentation but I find this
  matter to be actually something that I think I would never
  understand. It seems too complicated and very broad for me.
  I’m looking forward for your next post, I’ll try to
  get the hang of it!

  Also visit my web page :: Dream Lift Serum Reviews

 44. Avatar Kathlene pisze:

  What’s Happening i’m new to this, I stumbled upon this I’ve found It positively
  helpful and it has aided me out loads. I hope to give a contribution & help other
  users like its helped me. Great job.

  Here is my blog: Eugene

 45. Avatar Micheline pisze:

  I am glad to be one of many visitants on this great site (:
  , appreciate it for posting.

  Here is my blog http://usedtiresbrowardcounty.com

 46. Avatar Lashay pisze:

  Appreciation to my father who told me on the topic of this blog, this weblog is genuinely remarkable.

  Feel free to visit my homepage :: http://www.lubertsi.net

 47. Avatar Mazie pisze:

  You have mentioned very interesting points! ps decent web site.

  Feel free to visit my web site Pete

 48. Avatar Ferdinand pisze:

  I do not even know how I ended up here, but I thought this post was great.
  I do not know who you are but definitely you are going to
  a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

  my blog … kebe.top

 49. Avatar Lorraine pisze:

  Remarkable! Its genuinely remarkable piece of writing, I
  have got much clear idea about from this post.

  Here is my page mpc-install.com

 50. Avatar Crystle pisze:

  Greetings! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche.
  Your blog provided us valuable information to work on. You have done a outstanding job!

  Feel free to surf to my website; mpc-install.com

 51. Avatar Roma pisze:

  You made some nice points there. I did a search on the subject and found most
  people will consent with your site.

  my web-site :: http://www.zichen.com

 52. Avatar Delilah pisze:

  Good write-up, I am regular visitor of one’s website, maintain up the nice operate, and It is
  going to be a regular visitor for a lengthy time.

  Review my blog post – clubriders.men

 53. Avatar Ermelinda pisze:

  Magnificent items from you, man. I have have in mind your stuff
  previous to and you are simply too great. I actually like what you have
  obtained here, certainly like what you are saying and the
  way in which you say it. You’re making it entertaining and you continue to take care of
  to keep it wise. I cant wait to read far more from you.
  This is actually a tremendous site.

  Also visit my blog: mpc-install.com

 54. Avatar Karissa pisze:

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though
  you relied on the video to make your point. You clearly know what youre talking about, why
  throw away your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving
  us something enlightening to read?

  Here is my page; bbs.zhichiwangluo.com

 55. Avatar Lorrie pisze:

  I saw a lot of website but I conceive this one holds something
  special in it.

  Also visit my blog post; https://www.memorytoday.com/modules.php?name=Your_Account&op=userinfo&username=GoodKazuko

 56. Avatar Arturo pisze:

  I simply couldn’t go away your web site before suggesting
  that I really loved the usual info an individual provide on your guests?
  Is going to be again incessantly in order to check out new posts.

  My web site; clubriders.men

 57. Avatar Chana pisze:

  I have read so many articles about the blogger lovers however this piece of writing is genuinely
  a good article, keep it up.

  My web site judi bola online

 58. Avatar Elizbeth pisze:

  Thank you for some other informative blog. Where else could I get that type of information written in such an ideal means?
  I’ve a undertaking that I am just now running on, and I’ve been on the glance out
  for such info.

  My webpage; motofon.net

 59. Avatar Ola pisze:

  Well I really enjoyed studying it. This subject procured by you is
  very helpful for accurate planning.

  Feel free to surf to my page: agrowbot.etvamerica.com

 60. Avatar Shane pisze:

  This site was… how do you say it? Relevant!!
  Finally I have found something which helped me. Kudos!

  my site http://www.qijiang520.com

 61. Avatar Elane pisze:

  Aw, this was an extremely nice post. Taking the time and actual
  effort to create a good article? but what can I say? I procrastinate a
  lot and never manage to get anything done.

  Feel free to visit my webpage :: lovegamematch.com

 62. Avatar Consuelo pisze:

  Hellо there, juzt became aware of your ƅlog through Google, andd found that it’s trly informative.
  I’m going to wаtch out for brusselѕ. I wіll be gratefuⅼ if you continue this in future.

  Lots of people will be benefited from your writing. Cheers!

  Feel free to surf to my web-site lihat disini

 63. Avatar Desmond pisze:

  Hі colleagues, how is all, and what yoou ᴡould like to say on the topic of this paragraph, in my view its
  in fact aweѕome іn favor of me.

  Also vіsit my web-site – kunjungi situs

 64. Avatar Fredrick pisze:

  I dugg some of you post as I cerebrated they were very helpful invaluable.

  my web blog; http://www.lubertsi.net/modules.php?name=Your_Account&op=userinfo&username=GodleyStanton

 65. Avatar Annis pisze:

  I like what you guys are up also. Such smart work and reporting!
  Keep up the superb works guys I have incorporated you guys to my
  blogroll. I think it will improve the value of my site :).

  Here is my web site … khoquet.com

 66. Avatar Alejandro pisze:

  Hello to all, how is the whole thing, I think every one is getting more from this
  web site, and your views are pleasant for new viewers.

  My webpage gem ace333

 67. Avatar Christine pisze:

  Everything is very open with a clear explanation of the
  issues. It was definitely informative. Your site is very useful.
  Thank you for sharing!

  Visit my web blog; Valorie

 68. Avatar Mikki pisze:

  You are my breathing in, I own few blogs and rarely run out from brand :
  ).

  Take a look at my page … http://clubriders.men/viewtopic.php?id=301280

 69. Avatar Gerard pisze:

  I was wondering if you ever thought of changing the page
  layout of your blog? Its very well written; I love
  what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content
  so people could connect with it better. Youve
  got an awful lot of text for only having 1 or two pictures.
  Maybe you could space it out better?

  Feel free to surf to my webpage: http://www.consulenzaleonardo.com/

 70. Avatar Hollis pisze:

  Quality posts is the crucial to interest the people to go to see the site, that’s what this web page is
  providing.

  My web blog; http://www.tjml.top

 71. Avatar Willis pisze:

  whoah this weblog is wonderful i love reading your posts.
  Stay up the good work! You realize, lots of persons are
  searching round for this information, you could help them greatly.

  My web page – lpe88 test id

 72. Avatar Kitty pisze:

  Very good post! We will be linking to this great post on our website.
  Keep up the good writing.

  Feel free to surf to my web page: http://exterminatorsouthflorida.com/modules.php?name=Your_Account&op=userinfo&username=HornPete

 73. Avatar Rosetta pisze:

  Aw, this was a very nice post. Finding the time and actual effort to make a great article?
  but what can I say? I procrastinate a lot and never seem to
  get anything done.

  Also visit my site; http://www.atomy123.com

 74. Avatar Angelica pisze:

  Interesting blog! Is your theme custom made or did you download it from
  somewhere? A design like yours with a few simple tweeks would really make my blog stand out.

  Please let me know where you got your design. Thanks a lot

  my blog … http://www.aniene.net

 75. Avatar Malcolm pisze:

  I am sure this article has touched all the internet people, its really really pleasant
  piece of writing on building up new webpage.

  Also visit my webpage: live22 live casino

 76. Avatar Barney pisze:

  Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and
  sources back to your blog? My blog site is in the very
  same niche as yours and my visitors would genuinely benefit from some of
  the information you present here. Please let me know
  if this alright with you. Many thanks!

  Here is my blog post … http://www.sasta-bazar.ipt.pw

 77. Avatar Armand pisze:

  Amazing! This blog looks just like my old one! It’s on a totally different subject but it has
  pretty much the same page layout and design. Wonderful choice
  of colors!

  Look at my website: usedtiresbrowardcounty.com

 78. Avatar Columbus pisze:

  This is a topic that is near to my heart… Many thanks!
  Exactly where are your contact details though?

  Have a look at my web blog; shihan.com.ru

 79. Avatar Cathleen pisze:

  This web site definitely has all of the information I needed
  concerning this subject and didn?t know who to ask.

  Take a look at my site: http://forum.adm-tolka.ru/viewtopic.php?id=166596

 80. Avatar Therese pisze:

  Very interesting details you have remarked, appreciate it for putting up.

  Here is my homepage – http://www.atomy123.com/forum.php?mod=viewthread&tid=234585

 81. Avatar Asa pisze:

  I’m extremely impressed along with your writing skills as well
  as with the structure for your blog. Is that this a paid subject matter or did you customize it your self?
  Anyway keep up the nice quality writing, it is uncommon to peer a nice weblog
  like this one these days..

  Also visit my web page … id ace333

 82. Avatar Cliff pisze:

  This is my first time pay a quick visit at here and i
  am genuinely happy to read everthing at single place.

  My homepage; https://mpc-install.com/punbb-1.4.6/viewtopic.php?id=189095

 83. Avatar Ramona pisze:

  Hi there to all, how is all, I think every one is getting more from this website, and
  your views are nice in support of new viewers.

  Also visit my web page; Lottie

 84. Avatar Minna pisze:

  Wow, that’s what I was searching for, what a stuff!
  existing here at this blog, thanks admin of this website.

  My web-site :: https://forum.arithmu.pl/member.php?action=profile&uid=415

 85. Avatar Jacinto pisze:

  I really like your writing style, great info, thank you
  for putting up :D.

  Look at my blog post – mpc-install.com

 86. Avatar Dominic pisze:

  It’s very straightforward to find out any matter on net as
  compared to textbooks, as I found this piece of writing at this site.

  My web-site … forum.adm-tolka.ru

 87. Avatar Leroy pisze:

  Heya just wanted to give you a quick heads up and
  let you know a few of the pictures aren’t loading correctly.
  I’m not sure why but I think its a linking issue.
  I’ve tried it in two different web browsers and both show the same outcome.

  Also visit my blog: tanglewood.sh

 88. Avatar Britt pisze:

  Thanks for your personal marvelous posting!
  I really enjoyed reading it, you might be
  a great author. I will be sure to bookmark your blog and definitely will come back down the road.
  I want to encourage you to definitely continue your
  great job, have a nice afternoon!

  My web-site :: Belen

 89. Avatar Angeline pisze:

  You should take part in a contest for one of the highest quality sites online.
  I am going to highly recommend this blog!

  Have a look at my site: http://forum.adm-tolka.ru/viewtopic.php?id=151384

 90. Avatar Jaxon pisze:

  Helpfսl informatіon. Fortunate me I found your website
  by chance, annd I am surprised why this accident did not came about earlier!

  I bookmaгked it.

  my web-site; agen bola

 91. Avatar Major pisze:

  Good way of explaining, and pleasant post to get
  facts regarding my presentation subject matter, which i am
  going to convey in university.

  Feel free to surf to my blog 유흥알바

 92. Avatar Elva pisze:

  Hello, i believe that i saw you visited my weblog so i came to ?go back the favor?.I am attempting to to find
  issues to improve my website!I suppose its good enough to make use of some of
  your ideas!!

  My homepage – clubriders.men

 93. Avatar Carrol pisze:

  This website is my intake, real fantastic style and Perfect
  subject matter.

  Feel free to visit my homepage; xajm168.com

 94. Avatar Deana pisze:

  Hello there! Would you mind if I share your blog with my zynga group?
  There’s a lot of people that I think would really appreciate your content.
  Please let me know. Many thanks

  My page :: https://kebe.top/viewtopic.php?id=1570953

 95. Avatar Traci pisze:

  I blog often and I seriously appreciate your content. The article
  has really peaked my interest. I am going to bookmark your blog and keep checking for new details about once a week.
  I subscribed to your Feed too.

  my blog … chengdian.cc

 96. Avatar Tracee pisze:

  Hello! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out
  and say I truly enjoy reading your articles. Can you suggest any other blogs/websites/forums that
  go over the same subjects? Thank you so much!

  Also visit my site https://mpc-install.com

 97. Avatar Tawnya pisze:

  I like this web blog so much, saved to my bookmarks.

  My blog post http://chengdian.cc

 98. Avatar Odell pisze:

  Right here is the perfect site for everyone who
  wants to find out about this topic. You know so much its
  almost hard to argue with you (not that I really would want to?HaHa).
  You certainly put a fresh spin on a subject that’s been discussed for
  decades. Excellent stuff, just great!

  Feel free to visit my homepage :: http://www.memorytoday.com

 99. Avatar Bev pisze:

  I am thankful that I detected this web site, exactly the right info
  that I was searching for!

  My web page – http://www.memorytoday.com

 100. Avatar Cassie pisze:

  I believe this site holds some very superb information for everyone :D.

  My web blog … bbs.tanwanly.com

 101. Avatar Marisa pisze:

  What’s up colleagues, fastidious post and good arguments commented at
  this place, I am truly enjoying by these.

  Stop by my blog post … https://kebe.top/viewtopic.php?id=1597710

 102. Avatar Jenifer pisze:

  I really like examining and I conceive this website got some truly useful stuff on it!

  Also visit my blog … https://www.qiurom.com

 103. Avatar Christa pisze:

  I think this is among the most significant info for me. And i’m glad reading your
  article. But should remark on few general things, The web site style is perfect, the articles is really excellent
  : D. Good job, cheers

  Here is my webpage … http://www.memorytoday.com

 104. Avatar Tory pisze:

  Very interesting info!Perfect just what I was looking for!

  Feel free to surf to my webpage … http://www.mhes.tyc.edu.tw

 105. Avatar Latrice pisze:

  Howdy! This blog post couldn’t be written much better! Looking at this
  post reminds me of my previous roommate! He always
  kept talking about this. I’ll forward this post to him.
  Fairly certain he will have a great read. Thanks for sharing!

  Also visit my webpage; http://bbs.shishiedu.com/forum.php?mod=viewthread&tid=117286

 106. Avatar Harvey pisze:

  It’s great that you are getting ideas from this article as well as from our
  argument made here.

  My web blog Santo

 107. Avatar Peggy pisze:

  It’s awesome in favor of me to have a web page,
  which is helpful in favor of my experience.

  thanks admin

  Also visit my webpage … when dating sites

 108. Avatar Beau pisze:

  You have made some really good points there. I looked
  on the internet to learn more about the issue and found most individuals will go along with your views on this website.

  Also visit my blog post – scoliosis is

 109. Avatar Carissa pisze:

  Do you have any video of that? I’d love to find out more details.

  Here is my webpage :: when free dating sites

 110. Avatar Elliott pisze:

  scoliosis, bitly.com,

  Ahaa, its pleasant dialogue regarding this piece of writing at this place at
  this website, I have read all that, so now me
  also commenting here. scoliosis

 111. Avatar Maricruz pisze:

  It’s not my first time to pay a visit this website, i am visiting this site
  dailly and obtain nice information from here every day.

  My blog post Rueben

 112. Avatar Enid pisze:

  Do you mind if I quote a few of your posts as
  long as I provide credit and sources back to your blog?
  My blog site is in the very same niche as yours and my users would truly benefit
  from a lot of the information you present here.
  Please let me know if this alright with you. Thank you!

  Also visit my blog – for asmr

 113. Avatar Chu pisze:

  Admiring the hard work you put into your site and detailed information you provide.
  It’s great to come across a blog every once in a while that isn’t the same outdated rehashed information. Excellent read!
  I’ve saved your site and I’m including your
  RSS feeds to my Google account. asmr – http://mapq.st/3sgwur4, 0mniartist

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

four − 2 =