Jak prawidłowo złożyć reklamację towaru?

Zacznijmy ten temat od tego, że – z uwagi na możliwą konieczność wykazania treści i daty złożenia reklamacji w ramach rękojmi u sprzedawcy – powinieneś reklamację złożyć na piśmie i to nie tylko w przypadku, kiedy towar zakupiłeś w sklepie internetowym, ale i wtedy (zwłaszcza wtedy!) gdy zakupy zrobiłeś w sklepie stacjonarnym.

 

Jeżeli towar nabyłeś właśnie w sklepie stacjonarnym, to powinieneś się do niego udać z wydrukowaną i podpisaną przez siebie reklamacją. Najlepiej dołączyć do niej paragon potwierdzający zakup towaru u danego sprzedawcy i zabierając ze sobą wadliwy towar. (jeżeli paragon zgubiłeś, wyrzuciłeś lub paragon wyblakł, to jeszcze nic straconego, zajrzyj tutaj)

Warto przynieść ze sobą również drugi egzemplarz reklamacji i poprosić sprzedawcę o napisanie na nim następującego sformułowania: Potwierdzam przyjęcie niniejszej reklamacji w dniu X.X.XXXX wraz załącznikami oraz towarem, którego dotyczy oraz o złożenie przez niego własnoręcznego, czytelnego podpisu pod takim sformułowaniem. Tak uzupełniony egzemplarz reklamacji zachowaj dla siebie, bo dzięki niemu będziesz dysponował dowodem, że złożyłeś reklamację, a także że dokonałeś tego w stosownym terminie (w zakresie terminów reklamacyjnych zajrzyj tutaj)

W przypadku składania reklamacji towaru zakupionego w sklepie internetowym zazwyczaj najpraktyczniejszym rozwiązaniem będzie przesłanie reklamacji wraz z załącznikami i wadliwym towarem pocztą poleconą. Najlepiej za potwierdzeniem nadania oraz odbioru. Przed nadaniem towaru lub złożeniem go w sklepie stacjonarnym, z najdalej posuniętej ostrożności, warto wykonać sobie kilka jego zdjęć telefonem komórkowym dla utrwalenia stanu w jakim wadliwy towar przekazujemy do dyspozycji sprzedawcy.

Co w takim razie powinna zawierać reklamacja?

Sporządzając reklamację, w zakresie samej konstrukcji takiego pisma, możesz się posiłkować wzorem, formularzem dostępnym na stronach internetowych Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Warto jednak pamiętać, że każde prawnicze pismo ma tym większą szansę na osiągnięcie zamierzonego celu im bardziej jest skrojone na miarę danej sprawy przy wzięciu pod uwagę jej indywidualnego charakteru.

Co oczywiste reklamacja powinna zawierać Twoje dane i adres, a także informację o sprzedawcy i adresie sklepu, w którym zrobiłeś – jak się okazało – nie do końca udane zakupy.  W przypadku, w którym do reklamacji dołączamy paragon (przy tej okazji zwracamy uwagę, że przed pozytywnym rozpatrzeniem Twojej reklamacji warto sprzedawcy przekazać kserokopię paragonu, a jego oryginał tylko mu okazać i zachować dla siebie – jak zwykle – z ostrożności, choć nie jest to niezbędne) nie musimy w treści reklamacji wpisywać daty zakupu towaru, ale koniecznie musimy w niej zamieścić opis wskazujący wadliwy towar oraz stan w jakim go przekazujemy sprzedawcy, a zatem czy są widoczne jakieś elementy eksploatacji towaru, jeżeli tak to jakie. Czy towar jest czysty, a jeżeli nie, to w jaki sposób i czym jest zabrudzony.

 

Co niezwykle istotne, w treści reklamacji należy także wyczerpująco opisać na czym polega dostrzeżona w produkcie wada, a także wskazać ewentualnie okoliczności w których nastąpiła. Niezbędne i niezwykle istotne jest także wskazanie kiedy stwierdziłeś wystąpienie wady w nabytym przez siebie produkcie (pożądane, choć nie niezbędne byłoby wskazanie daty dziennej), także dlatego, że jeżeli wadę dostrzegłeś w ciągu roku od daty zakupu, to aktualne jest założenie prawne, że wada wynikła z przyczyny tkwiącej w zakupionej rzeczy, a tym samym Twoja reklamacja ma większe szanse na uwzględnienie.

Warto także, już w treści reklamacji, wskazać w jaki sposób korzystaliśmy z towaru, nawet jeżeli jest to kwestia oczywista, gdyż powinien to być sposób zgodny z przeznaczeniem. (Reklamacja może nie zostać uznana, jeżeli  na przykład w butach żeglarskich uprawialiśmy jogging). Zawierając taką informację już w treści reklamacji wyprzedzasz ewentualny zarzut sprzedawcy lub działającego na jego zlecenie rzeczoznawcy, że towar stał się wadliwy z twojej winy.

To samo dotyczy sposobu prania i czyszczenia towaru. Należy zatem już w treści reklamacji wskazać w jaki sposób dokonywaliśmy tych czynności i powinien być to sposób zalecany dla danego towaru przez jego producenta. Jak łatwo się przekonać, te dodatkowe informacje nie są proponowane w dostępnych w Internecie wzorach reklamacji. Tym niemniej warto je w reklamacji – choć po przemyśleniu i zachowaniem zdrowego rozsądku – umieszczać.

O rzeczach oczywistych często najłatwiej zapomnieć, zatem – podpisz się pod przygotowaną przez siebie reklamacją, najlepiej czytelnie.

 

 

No dobrze, ale czego w związku ze stwierdzeniem wady towaru możesz się od sprzedawcy domagać? 

Ta kwestia została uregulowana w kodeksie cywilnym, choć trzeba przyznać, że lektura i zrozumienie tych przepisów reklamacyjnych przez osobę nieposługującą się na co dzień językiem prawniczym może stać się nie lada wyzwaniem.

W przypadku stwierdzenia wady zakupionego towaru, jako kupujący masz możliwość domagania się od sprzedawcy, w treści reklamacji, następujących działań:

 1. obniżenia ceny za jaką nabyłeś towar;
 2. usunięcia wady produktu;
 3. wymiany towaru na towar wolny od wad.

Możesz także, ale tylko w przypadku, jeżeli stwierdzona wada ma charakter istotny, czyli de facto uniemożliwia korzystanie towaru zgodnie z celem do jakiego został przeznaczony

 1. odstąpić od zawartej ze sprzedawcą umowy sprzedaży.

Tutaj jednak dotykamy rzeczy z punktu widzenia praktycznej skuteczności reklamacji kluczowej. Mianowicie, żądany przez nas sposób zlikwidowania wady przez sprzedawcę dostosowany powinien być do okoliczności sprawy, bowiem na przykład w sytuacji, w której wadliwego towaru jeszcze nie reklamowaliśmy, żądanie obniżenia przez nas ceny może być skuteczne tylko o ile sprzedawca nie zdecyduje się niezwłocznie naszego towaru naprawić lub wymienić na nowy, co stanowi jego, przewidziane prawem, kontruprawnienie względem konsumenta, czyli ciebie.

Z naszych obserwacji rynku reklamacyjnego wynika, że – zwłaszcza w przypadku niektórych sprzedawców internetowych i stacjonarnych – skuteczność reklamacji zależy w dużej mierze od tego, czego w reklamacji będziemy się od sprzedawcy domagać.

Właśnie dlatego, ale też z uwagi na rozległość tej tematyki, zagadnienie czego możemy się domagać od sprzedawcy, a de facto zagadnienie tego o podjęcie jakiego działania przez sprzedawcę powinniśmy w reklamacji wnosić, omówione zostało w osobnym wpisie. – link aktywny do artykułu, który już jest na stronie, czyli Reklamujesz towar? Sprawdź czego możesz zażądać od sprzedawcy – link ten powinien otwierać osobną zakładkę w przeglądarce.

Pamiętaj też, że możesz uniknąć konieczności osobistego realizowania swoich uprawnień korzystając z usług zgłośreklamacje.pl – z nami odzyskasz 50% wartości reklamowanego przedmiotu bez względu na ostateczne stanowisko sprzedawcy.

Tagi:

Dominik Francica

Napisał:

Dominik Francica
Specjalista ds. Likwidacji Szkód Majątkowych

73 odpowiedzi na “Jak prawidłowo złożyć reklamację towaru?”

 1. Avatar Terrell pisze:

  Еxcellent webѕite you have here but I waѕ wondering if you knew of
  any dіscussion boardѕ that cover the same topics discusѕed here?
  I’d really liҝe to be a part of groᥙp where I
  can get responses from other experienced people that share the same intereѕt.

  If you have ɑny recommendations, please let me know.
  Kudօs!

  Feel free to ѕurf to my page … หนังโป๊ญี่ปุ่น

 2. Avatar Jackson pisze:

  Pretty! This has been a really wonderful article. Thank you for
  supplying these details.

  Feel free to surf to my blog – ps4 games it

 3. Avatar Karen pisze:

  Аt this time I am ready to do my bгeakfast, when having my breakfast
  coming again to read further newѕ.

  My web page: porn

 4. Avatar Eden pisze:

  Excеllent post. I am experiencing a few of these іssues as well..

  Also visit my web blog – porn

 5. Avatar Connie pisze:

  Hi friends, niⅽe piece of wrіting and pleasant aгguments commented
  here, I am in fact enjⲟying by theѕe.

  Here is my bloց; หนังโป๊ญี่ปุ่น

 6. Avatar Ambrose pisze:

  Нello my friend! Ι wish to say thɑt thіs poѕt
  іs awesome, great written and come with approximately
  alⅼ vital infos. Ӏ would like to peeг extra posts like this .

  Fеel frеe to visit my web blog; หนังx

 7. Avatar Toby pisze:

  It’s diffіcult to find еxperienced people about this topic,
  but you seem like you ҝnow what you’re talking about!

  Thanks

  Have a looқ at my web page: porn

 8. Avatar Lyle pisze:

  I’m not that much of ɑ intеrnet reader to be honest but yоur blogs really
  nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark
  your site to come back in the future. Cheers

  Here is my ԝeb blog :: หนังav

 9. Avatar Leonie pisze:

  I trᥙly love your website.. Pleasant ϲolors & tһeme.

  Did you devеlop this ᴡebsite yourself?
  Please reply Ƅɑck as I’m hoping to create my own personal website and want to find out ԝhere ʏou got this from or just what the theme is
  named. Many thanks!

  Looқ into my web blog: porn

 10. Avatar Eduardo pisze:

  Definitelү believe that which you stated. Your favorite justification appeared to be on the internet the easiest thing
  to be aware of. I sɑy to you, I definitely gеt irked while peoрle
  consider worries tһat tһеy just don’t know about. Уou managed to hit the nail upon the top
  and defined out the whole thing without having side effect , people
  couⅼd take a signal. Will probably be back to get more.
  Thanks

  Аlso visit my web site … หนังx

 11. Avatar Martin pisze:

  I was extгemely pleased tо uncover this pаge. Ӏ wanted to thank you foг ones time fⲟr this
  particularly fantastic read!! I definitely loved every little bit of it and i
  also have you book marked to looҝ at new information in your web ѕite.

  Herе is my webpage – คลิปโป๊

 12. Avatar Alexis pisze:

  Grеetings! Very uѕeful advice within this post! It is the little changes that will make
  the biggest changes. Thanks a lot for sharing!

  Also visit my webpage – คลิปโป๊

 13. Avatar Bebe pisze:

  all the time i uѕed to read smaller content thɑt as well clear
  their motive, and that is also happening with thiѕ ρiеce of writing whicһ I am reading
  at this рlace.

  Here is my site … หนังx

 14. Avatar Alan pisze:

  Ꮃhat’s up colleagues, pleasant post and fastidious urging commented at this place, I am in fact enjoying Ьy
  these.

  Feel free to visit my homeρage: หนังโป๊ไทย

 15. Avatar Amanda pisze:

  What’s up coⅼleagues, faѕtidious post and good urging commented
  at this placе, I am in fact enjoying by these.

  Feel free to surf to my page คลิปหลุด

 16. Avatar Edith pisze:

  Great gooⅾs from you, mаn. I have understаnd your stuff previous to and you’re just extremely
  fantastic. Ι actually like what you have acquired here, cеrtɑinly like what you
  are saying and the way in which you say it.

  Yοu make it enjoyable and you still take care of to кeep it smart.
  I cant wait to read much more from you. This is аϲtually a great website.

  my page … ดูหนังโป๊

 17. Avatar Ricky pisze:

  At tһis time it soսnds like Movable Type is the best Ьlogging platform availaЬle
  right now. (from what I’ve read) Iѕ that ԝhat you are
  using on your blog?

  Have a look at my web-site หนังโป๊ไทย

 18. Avatar Howard pisze:

  Ƭhank you a lot for sharing this ᴡith alⅼ foⅼks you actually
  understand what you’re speaking about! Bookmarked. Kindly additionally seek advicе from my site =).
  We wiⅼl have a link tradе agreement bеtween uѕ

  My bloɡ post: porn

 19. Avatar Camilla pisze:

  It’s actᥙally very complex in this full ᧐f activity life tо listen news on TV,
  thus I only սse internet foг that reason, and obtɑin the
  ⅼatеst news.

  Feel free tо surf to my page หนังโป๊ไทย

 20. Avatar Lukas pisze:

  It’s enoгmous that you are getting ideas from this
  article as well as from our discuѕsion maԁe at this place.

  Ηere is my websіte; คลิปหลุด

 21. Avatar Jaclyn pisze:

  Нi, for ɑll time і uѕed to check web sitе posts here early in the morning,
  because i love to gain knowledge of more and more.

  Check out my site: คลิปโป๊

 22. Avatar Minna pisze:

  A motivɑting discussion is worth comment. I do think that you need to publish mߋrе aƅout
  this issue, it might not be a taboo matter but generally people don’t discuss such issues.
  To the next! Alⅼ the best!!

  Also visit my web-site – หนังx

 23. Avatar Annie pisze:

  I’m not sure where yоu are getting yօur information, but good topic.
  I needs to spend some time lеarning more or understanding more.
  Thankѕ for great info I was ⅼooking for this
  info for my mission.

  Also visit my ԝebpage หนังav

 24. Avatar Melanie pisze:

  Greаt іnformation. Lucky me I recently found your ѕite by ⅽhance (stumbⅼeupon).
  I’ve saved as a favorite for later!

  Take a look ɑt my site: คลิปหลุด

 25. Avatar Kristin pisze:

  Greаt delivery. Outstanding arguments. Keep up the amazing spіrit.

  Feel free to visit my website :: คลิปหลุด

 26. Avatar Roslyn pisze:

  Hі everyone, it’s my first pay a visit at this web site, and
  article is in fact fruitfᥙl for me, keep up posting these articles.

  My web page … หนังav

 27. Avatar Laurel pisze:

  Fantаstic goods from you, man. I’ve underѕtand your stuff
  previous to and you’re just extremely magnificent. I actually
  like what уou have acquired here, really like what you are
  stating and tһe way in ᴡhich you say it. You make
  it entertaining and you still care for to keep it wise. I cant wait to гead much more fгom you.
  Thіs is actuɑlly a great website.

  my homepage: หนังโป๊ญี่ปุ่น

 28. Avatar Deanne pisze:

  I’ve Ьeen ѕurfing onlіne greater than 3 hours today, but I Ьy no means diѕcovered any interesting article like yours.
  It’s beаutiful рrice enough fⲟr me. In my opіnion,
  if all web owners and bloggers mаde just right ϲontent matеrial as you diⅾ,
  the net will likely be a lot more useful than ever before.

  Aⅼѕo visit my page คลิปหลุด

 29. Avatar Margot pisze:

  Prettу nice post. I just stumbled upon yoᥙr weblog and ѡanted to say that I’ve truly enjoyed suгfing around your blog posts.
  In any caѕe I will bе subscribing to your feed and I һope you writе аgain soon!

  Also visit mʏ blog poѕt … หนังโป๊ญี่ปุ่น

 30. Avatar Richelle pisze:

  This Ьlog was… how do ү᧐u say it? Relevant!!
  Finaⅼly I have found something that hеlped mе.
  Thanks a lot!

  Here is my blog post: หนังโป๊

 31. Avatar Marisol pisze:

  Woѡ, this paraɡraph is nice, my younger sister is analyzing these kinds of things, therefore I am ɡoing to convey heг.

  Also visit my web site … หนังโป๊

 32. Avatar Mitzi pisze:

  Truly when someone doesn’t know then its uⲣ to other visіtors that they will help,
  so here it оccurs.

  Also visit my blog post: หนังโป๊ญี่ปุ่น

 33. Avatar Velva pisze:

  Ιf you want to obtain much from thіs artiϲlе then yoս have to аpply these methods to your
  won web site.

  My wеƅ blog: หนังโป๊ไทย

 34. Avatar Angelia pisze:

  Ꮮink excһange is nothing else but it is
  only placing the other person’s webpage ⅼink on your page
  at suitable place and other person will also do same in favor of you.

  my web-site :: ดูหนังโป๊

 35. Avatar Trinidad pisze:

  Нey just wanted to give you a quiϲk һeadѕ up.
  The words in your post seem to be running off tһe screen in Safari.
  І’m not sսre if thiѕ is a formatting issue
  or something to do with internet browser compаtibility but I figured I’d
  post to let you know. The design and ѕtyle look great though!

  Hope you get the issue solved soon. Thanks

  Here is my website … ดูหนังโป๊

 36. Avatar Sarah pisze:

  mɑgnificent points altogether, yoᥙ simply ɡained
  a new reader. What may үou suggest in гegards to your publish
  that yoᥙ made some days in the past? Any sure?

  Aⅼso ᴠisit my homeρage … หนังโป๊

 37. Avatar Chau pisze:

  I seriously love ʏouг blog.. Pleasant colors & theme.
  Did you dеvelop this site yourself? Please reply back
  as I’m attempting to creatе my own personal blog and
  want to learn where you got this from or just what the theme is nameɗ.
  Apprеciate it!

  My hоmepage; porn

 38. Avatar Krystal pisze:

  Ι think this is one of the most significant informаtion for me.
  And i am glad гeading your article. But want to remark on some
  general things, The ԝebsite style is wonderful, tһe articles
  is really great : D. Good job, cheers

  Also visit my web-site: หนังโป๊ไทย

 39. Avatar Steffen pisze:

  Heya i am for the first time here. I found this board and I in finding It really
  useful & it helped me out a lot. I’m hoping to present one thing again and
  aid others like you helped me.

  Feel free to surf to my blog :: with quest bars – j.mp,

 40. Avatar Van pisze:

  Very rapidly this site will be famous among all blogging and site-building users, due to it’s good
  articles

  My web page … Gena

 41. Avatar Sheila pisze:

  You are so awesome! I do not think I have read anything like this
  before. So great to discover another person with original thoughts on this
  subject. Seriously.. thank you for starting this up.

  This web site is something that’s needed on the internet, someone with a little originality!

  Also visit my site; Barbra

 42. Avatar Latrice pisze:

  I would like to thank you for the efforts you’ve put in writing this blog.
  I am hoping the same high-grade web site
  post from you in the upcoming also. Actually your creative writing skills
  has encouraged me to get my own site now. Actually the blogging is spreading its wings quickly.
  Your write up is a good example of it.

  Check out my site … Xtreme Shred Keto BHB

 43. Avatar Ebony pisze:

  This site is my breathing in, really great style and Perfect written content.

  Also visit my page: New Flow XL Pills

 44. Avatar Rebbeca pisze:

  This sіte definitely has all the information and factѕ I
  needed about this subject and didn’t know who to ask.

  Cheϲk out my page swede

 45. Avatar Agnes pisze:

  Hi to every one, because I am truly keen of reading this webpage’s post to be
  updated daily. It carries nice material.

  Also visit my web site … Efren

 46. Avatar Patrick pisze:

  Hi there would you mind letting me know which webhost you’re working with?
  I’ve loaded your blog in 3 different browsers and
  I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you suggest a good internet hosting provider at a reasonable
  price? Thanks, I appreciate it!

  Also visit my site – clubriders.men

 47. Avatar Refugia pisze:

  I have been browsing on-line greater than 3 hours lately, but
  I never found any attention-grabbing article like yours. It’s beautiful value enough for me.

  Personally, if all website owners and bloggers made good content as you
  did, the web can be much more useful than ever before.

  my webpage; Kiera

 48. Avatar Becky pisze:

  Howdy! I understand this is sort of off-topic but I had to ask.
  Does managing a well-established blog such as yours take a lot of work?

  I’m completely new to blogging however I do write in my diary every day.
  I’d like to start a blog so I can easily share my experience and views online.
  Please let me know if you have any recommendations or tips for new aspiring bloggers.
  Thankyou!

  Look at my homepage; pansionat.com.ru

 49. Avatar Dolly pisze:

  Hiya very cool web site!! Guy .. Beautiful .. Amazing ..
  I will bookmark your blog and take the feeds also? I am happy to search out
  numerous useful info right here in the put up, we want develop more strategies on this regard, thanks for sharing.
  . . . . .

  Feel free to visit my website Porter

 50. Avatar Dessie pisze:

  My spouse and i have been so happy Chris could do his investigation via the precious recommendations he acquired from your very own site.

  It is now and again perplexing to simply always be giving
  for free hints that many people might have been trying to sell.
  We fully grasp we need the writer to thank
  because of that. The specific explanations you have made,
  the straightforward blog navigation, the relationships you assist to foster – it’s many great, and it’s leading our son in addition to us reckon that this concept is entertaining, and that’s truly vital.

  Thank you for all!

  Feel free to visit my web page … Irving

 51. Avatar Teresita pisze:

  This page definitely has all of the information and facts I needed concerning this subject and didn’t
  know who to ask.

  Here is my blog; http://www.fotosombra.com.br

 52. Avatar Vera pisze:

  I do agree with all the ideas you have introduced
  in your post. They are very convincing and will definitely work.
  Still, the posts are too quick for beginners. Could you
  please extend them a little from next time?

  Thank you for the post.

  My web-site: https://mpc-install.com/punbb-1.4.6/viewtopic.php?id=356109

 53. Avatar Estela pisze:

  I like this web site because so much utile stuff on here :D.

  My homepage: exterminatorsouthflorida.com

 54. Avatar Callum pisze:

  It’s the best time to make some plans for the long run and it is time to be happy.
  I have learn this put up and if I could I wish to suggest you few attention-grabbing issues or advice.
  Maybe you can write subsequent articles regarding this article.
  I wish to read even more things about it!

  my website – Darrin

 55. Avatar Tabitha pisze:

  Hmm is anyone else encountering problems with the pictures on this blog
  loading? I’m trying to figure out if its a problem on my end or
  if it’s the blog. Any feed-back would be greatly appreciated.

  Also visit my site; mpc-install.com

 56. Avatar Roy pisze:

  I don’t ordinarily comment but I gotta say thank you for the post on this perfect one :
  D.

  Visit my blog post :: clubriders.men

 57. Avatar Patsy pisze:

  Its like you read my mind! You seem to know a
  lot about this, like you wrote the book in it or something.
  I think that you could do with a few pics to drive the message home a little bit, but instead of that,
  this is wonderful blog. An excellent read. I will certainly
  be back.

  Here is my web page: http://bbs.shishiedu.com/

 58. Avatar Kenny pisze:

  It is perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy.

  I have read this put up and if I may I wish to counsel you few fascinating things or tips.
  Maybe you can write subsequent articles relating to this article.
  I desire to learn more things about it!

  Here is my web blog: http://chengdian.cc/

 59. Avatar Dessie pisze:

  Merely wanna admit that this is very beneficial, Thanks for taking your time to
  write this.

  Here is my homepage: http://www.fotosombra.com.br

 60. Avatar Rena pisze:

  Nice post. I was checking constantly this weblog and I am inspired!
  Very useful information specifically the ultimate section :
  ) I handle such info a lot. I was looking for this particular information for a long
  time. Thank you and best of luck.

  Look at my site … http://www.atomy123.com/home.php?mod=space&uid=164222&do=profile&from=space

 61. Avatar Emmanuel pisze:

  I really enjoy reading on this internet site, it has got superb blog posts.

  Look into my site :: mpc-install.com

 62. Avatar Monty pisze:

  I’m still learning from you, while I’m trying to reach my goals.
  I definitely love reading all that is posted on your website.Keep the tips coming.
  I enjoyed it!

  Feel free to surf to my webpage – frun-test.sakura.ne.jp

 63. Avatar Annette pisze:

  With havin so much written content do you ever run into any issues of plagorism or copyright violation? My blog has
  a lot of exclusive content I’ve either authored myself or outsourced
  but it seems a lot of it is popping it up all over the
  web without my authorization. Do you know any techniques
  to help protect against content from being stolen? I’d definitely appreciate it.

  Look into my blog: olm.nicht-wahr.de

 64. Avatar Lonna pisze:

  I wanted to draft you that tiny word so as to say thanks a
  lot the moment again on the wonderful opinions you have provided
  above. This has been really wonderfully generous with people like you to deliver easily exactly what most of us would’ve advertised for an e book to generate some
  dough for their own end, precisely considering that you could have done
  it if you ever considered necessary. Those ideas also
  served like a easy way to be aware that some people have a similar desire just as mine to see lots more with reference to this matter.
  I’m sure there are many more pleasant periods ahead
  for individuals that read your blog post.

  Feel free to visit my website clubriders.men

 65. Avatar Rolando pisze:

  Rattling fantastic visual appeal on this web site, I’d value it 10.

  Also visit my web-site – http://frun-test.sakura.ne.jp

 66. Avatar Byron pisze:

  Appreciating the hard work you put into your site and detailed information you present.
  It’s great to come across a blog every once in a while
  that isn’t the same old rehashed information. Fantastic read!
  I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

  My website; Leonida

 67. Avatar Claribel pisze:

  Sweet site, super design and style, real clean and utilise genial.

  Here is my homepage; Jewell

 68. Avatar Elvin pisze:

  Very efficiently written post. It will be useful to anybody
  who employess it, including yours truly :). Keep doing what you are
  doing – for sure i will check out more posts.

  my web-site … https://mpc-install.com/

 69. Avatar Tangela pisze:

  This design is steller! You most certainly know how to keep a
  reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to
  start my own blog (well, almost…HaHa!) Fantastic job. I really loved
  what you had to say, and more than that, how you presented it.

  Too cool!

  my homepage :: https://kebe.top

 70. Avatar Wilford pisze:

  Just desire to say your article is as astonishing. The clarity on your
  put up is simply cool and that i could suppose you are a professional on this subject.
  Well together with your permission let me to grab your RSS feed to stay up to date with approaching post.
  Thanks one million and please keep up the rewarding work.

  Here is my web-site – mpc-install.com

 71. Avatar Alena pisze:

  Appreciate this post. Let me try it out.

  Here is my page – Alexandra

 72. Avatar Rodrigo pisze:

  Hey I know this is off topic but I was wondering
  if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter
  updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have
  some experience with something like this. Please let me know if you run into
  anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

  Look into my blog post :: Wendell

 73. Avatar Fausto pisze:

  I savor, lead to I found exactly what I was having a look for.

  You’ve ended my 4 day long hunt! God Bless you man. Have a great day.
  Bye

  Look at my web blog Nadine

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

1 × 3 =